Medián: Háromnegyedes Támogatottsága van az Euró Bevezetésének
A legfrissebb Medián felmérés szerint a magyar lakosság körében a teljes népesség háromnegyede, pontosan 75%-a támogatja az euró bevezetését. A kutatás eredményei alapján 22% már most azonnal szeretné elhagyni a forintot és átállni az euróra. A felmérésben szereplő ezer fős reprezentatív minta rávilágít arra is, hogy csupán a válaszadók 23%-a gondolja úgy, hogy jelenleg nem szükséges az euró bevezetésével foglalkozni.
Hann Endre, a Medián szakértője kifejtette, hogy a bevezetést halasztók között főként az idősebb korosztály, a kistelepüléseken élők és az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkező csoportok vannak túlnyomó többségben. Érdekes, hogy a pártpreferencia is jelentős hatással van a válaszokra: míg a Fidesz szavazóinak kétharmada elutasítja az euró bevezetésének gondolatát, addig a tiszások körében 92% támogatja azt – felkészülten vagy óvatosabban, de mindenképpen váltani szeretnének.
A tiszások között 61% véli úgy, hogy az eurózónába való belépést alapos előkészítés után érdemes csak megfontolni. Külön figyelemre méltó, hogy a Medián 20 évvel ezelőtti kutatása hasonló végeredményekre jutott, de akkor a különböző politikai táborok véleménye közelebb állt egymáshoz.
Bár az euró bevezetésének irányában mutatkozó támogatottság egyre növekszik, a kormány idevágó tervei még horizontra sem látszanak teljesen. Kármán András pénzügyminiszter a legutóbbi választások után kifejtette, hogy a kormány célja 2030-ra megteremteni az euró bevezetésének feltételeit.
