Török Gábor utolsó nyilatkozata Sulyok Tamás eltávolításáról
2026. június 26-án Török Gábor politikai elemző, aki már korábban többször bírálta a Tisza-kormány Alaptörvény-módosítását, legutóbb hat pontban fogalmazta meg aggályait Sulyok Tamás köztársasági elnök elmozdításával kapcsolatban. Választások és politikai hatalomgyakorlás témájában úgy vélekedik, hogy a célok és az eszközök együttesen határozzák meg a hatalomgyakorlás milyenségét. Az, hogy egy politikai ellenfelet betiltanak vagy tisztességes versenyben legyőznek, nem csupán formaság, hanem a politikai etika egyik alapvető kérdése.
Török kifejtette, hogy a választók felhatalmazása korlátozott, ami nem jelenti azt, hogy a politikai célok elérésének eszközei korlátlanul választhatóak. Mint példaként említette, senki sem helyeselné, ha Magyar Péter felgyújtaná a Sándor-palotát, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy legitim politikai eszközökkel kell elérni a politikai célokat, szemben az alkotmányosság figyelmen kívül hagyásával történő eljárásokkal, amelyek – mint vélekedett – a politikai kultúra elfogadhatatlan degradációját jelentik.
Török Gábor szerint a kormánypárti képviselők belátásán múlik, hogy olyan precedenst teremtenek-e, amely sokáig emlékezetes marad a magyar politikai életben. Az elemző hangsúlyozta, hogy nem szokott politikai tanácsokat adni, de a jelenlegi helyzet különösen aggasztó, mivel úgy érzi, szembemegy az alkotmányos hagyománnyal.
Az elemzésében Sólyom László aszófői beszédére is utalt, amelyben a biztonság legfontosabb elemének az alkotmányos kultúra kiépítését nevezte meg. Török Gábor kiemelte, hogy a kulturált viselkedés, a közös íratlan szabályokhoz való igazodás és a mások megbecsülése létfontosságú az állam működésében.
Megjegyzésként említette, hogy problémás, ha a politikai képviselet a törvényi keretek figyelmen kívül hagyásával él, és utolsó megjegyzése az elemzéshez való visszatérést segítette elő.
