Felfüggeszti a kormányhivatal a debreceni Semcorp működését

által L Dominik

Felfüggeszti a kormányhivatal a debreceni Semcorp tevékenységét

2026. június 24-én jelentették be, hogy a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal környezetvédelmi hatósága felfüggeszti a debreceni Semcorp Hungary Kft. tevékenységét, amely lítiumion-akkumulátor-elválasztó filmet gyárt. Az intézkedés az általuk okozott környezetszennyezés miatt vált szükségessé.

A hatóság kötelezte a vállalatot, hogy végezze el az akkreditált mintavételt különböző forrásokból, beleértve a monitoring kutakat, a csapadékvízelvezető rendszert és a tározót. A Semcorp bár teljesítette ezt a kötelezettséget, a hatóságnak benyújtott vizsgálati eredmények késlekedtek, ami miatt egymillió forint bírságot kellett fizetniük. Ezt a büntetést azóta megfellebbezték.

A vízügyi-vízvédelmi hatóság ugyanakkor a késve beérkezett vizsgálati eredmények elemzése után megállapította, hogy a vállalat határérték-túllépéseket követett el több fém- és félfém-komponens (például alumínium, bárium, cink, kadmium, kobalt, króm, lítium, mangán, nikkel, ólom, réz, vas és arzén) vonatkozásában. Ennek következményeként a Semcorpot kötelezték a csapadékvíz-késleltető tározó vízzáró kialakítására, valamint a monitoring kutak vizsgálatainak negyedéves elvégzésére, továbbá a vizsgálandó komponenskörök bővítésére. Mindezek mellett több mint kétmillió forintos eljárási költséget is meg kellett térítenie.

Debrecen polgármestere, Papp László (Fidesz-KDNP) szerdán bejelentette, hogy a város önkormányzata büntetőfeljelentést tesz a Semcorp környezetszennyezése ügyében, rámutatva a gyár által elkövetett jogsértések súlyosságára.

Ezt is kedvelheted