Orbán Viktor bukása: Bicskéig terjesztve

által L Dominik

Orbán Viktor bukása: Bicskéig meghosszabbítva

Orbán Viktor legutóbbi interjúja Pityinger Dopeman Lászlóval, amely a bukása után készült, komoly figyelmet keltett. Ebben a beszélgetésben utalt arra, hogy a következő, 2026 és 2030 közötti időszak lett volna az utolsó miniszterelnöki ciklusa, ám ezt már nem volt lehetősége megvalósítani. Megdöbbentő az időzítés: miért nem a választások előtt osztotta meg ezt az állítást? Ha 2026 áprilisi győzelme esetén nem tervezett volna indulni 2030-ban, akkor ki hinné ezt? A valóság az, hogy Orbán Viktor, ha csak rajta múlik, addig maradt volna miniszterelnök, amíg meg nem hal, most pedig egy átlátszó trükk segítségével próbálja magát demokratának feltüntetni, mintha valaha is valódi lépéseket tett volna saját hatalmának csökkentésére.

A Fidesz kongresszusára való felkészülés során Orbán röpirattal rukkolt elő, amely visszautal győri kampányrendezvényére. Ezen a rendezvényen a fiatal ellentüntetőknek azt harsogta, hogy el akarják vinni a magyarok pénzét Ukrajnába, miközben az igazi kérdés az volt, hogy vajon kik is a pénzük felhasználói. Az újabb röpirat, amely a kongresszuson kifejtettek, bemutatja, hogy Orbán Viktor saját hazugságainak béklyójában vergődik; még mindig hisz abban, hogy a kudarc valójában nem az ő irányításának következménye, hanem csak egy áthidalható akadály.

Az Orbán Balázs Fidesz kampányfőnökké való kinevezése óta a hanyatlás egyértelmű jeleket mutatott. Orbán Balázs, a miniszterelnök névrokona úgy tűnik, hogy a Fidesz eddigi gyakorlatát és kampányaikat pusztán a tengerentúlról átvett stratégiákkal igyekszik megújítani. A miniszterelnök tehát úgy tartja magát világpolitikai szereplőnek, aki nemcsak saját hazáját, hanem egész Európát szeretné megmenteni, és akiknek azt a képességet hirdette, hogy képesek kihasználni a globalizmus és szuverenitás közötti feszültségeket.

Szembenézés nélkül azonban a megújulás lehetősége is csekély. A kongresszusra érkezők véleménye szerint ha a Fidesz nem néz szembe a valós problémákkal, a párt jövője egyre kérdésesebb lesz. A röpirat tartalmában sok helyen érezhető Orbán Balázs hatása, hiszen az írás inkább elmélkedés a nemzeti szuverenitásról és a nemzetközi kapcsolatok szerepéről, semmint egy értékelés a vereség okairól. A Fidesz elnökévé való újraválasztása is tükrözi, hogy Orbán Viktor párhuzamos univerzuma, melynek alapja a valóság tagadása, nem csak rá, de egész pártjára is hatással van.

A választási vereség felelőssége Orbán Viktor szerint tisztán az övé, ám a kongresszus során a pártelnöki posztra való egyedüli jelöltsége arra utal, hogy a Fidesz demokratikus folyamata messze elmarad a normáktól. Stumpf István és más kritikusok is felvetették, hogy a párt nem tanult a fiatal választók elpártolásából, és a kivagyiság miatt nem tud megfelelően reagálni a társadalmi elvárásokra.

Orbán Viktor vádaskodásai között megemlíti, hogy ő nem az a politikai figura, aki ígérgetés és gyűlölködés között választana, ám a valóságban e kijelentés mögött igazságra való törekvés helyett inkább a felelősség elhárítása húzódik meg.

Az alaptörvény legutóbbi módosítása nyomán Orbán Viktor nem válhat többé miniszterelnökké, ami egy új fejezetet nyit a politikai életében. Legutóbbi megnyilatkozásai alapján úgy tűnik, hogy a bukása vagy annak elhúzódása egy olyan helyzetbe vezethet, ahol a Fidesz egy megújult vezetőséggel és programmal kell, hogy szembe nézzen a következő választások előtt.

Orbán Viktor tehát jelenleg nem mutatja a szándékot a változásra, sőt inkább úgy tűnik, hogy a fennálló rendszer keretein belül kívánja elkerülni bukásának valódi okait. A politikai táj folyamata most Bicskéig terjed, ám a jelek azt mutatják, hogy a kérdés nem csupán az ideiglenes győzelmek, hanem a hosszú távú politikai stratégiák szempontjából is megnyugtató válaszokat igényelne.

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2026/25. számában jelent meg június 19-én.

Ezt is kedvelheted